TR

ABOUT US

ABOUT US

ABOUT US

CableMar first completed its establishment in Turkey in 2006 with the aim of selling various raw materials for the cable sector from stock.

Our company, which has been constantly developing since its establishment, has become a strong company in the field of coating, laminating, slitting and converting metallic tapes (Aluminum, Steel and Copper) with plastic and chemical materials by taking into account the needs of the cable industry today.

CableMar, kablo sektörüne yönelik çeşitli hammaddelerin stoktan satışı amacı ile ilk olarak 2004 yılında Sharjah-UAE’de kurulmuştur.

2006 yılında ise Türkiye’de kuruluşunu tamamlamıştır. Kuruluşundan bu yana sürekli gelişmekte olan firmamız kablo sektörünün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak günümüzde metalik bantların (Alüminyum, Çelik ve Bakır) plastik ve kimyasal malzemeler ile kaplanması, lamine edilmesi, dilimlenmesi ve konvert edilmesi alanında güçlü bir şirket haline gelmiştir.

Şirketimiz hem teknolojik hem de organizasyon anlamında sürekli bir gelişim içindedir. CableMar, ISO 9001: 2015, ISO 14001: 2015, ISO 45001: 2018’ e göre hammaddeden bitmiş ürüne kadar tamamen entegre ve izlenebilir bir üretim sürecine göre çalışır. Bu kalite ve verimlilik anlayışı, müşteri memnuniyeti ve çevreye saygıyı garanti eder.

Foundation ad Establishment (Unlimited Private Company) in Kocaeli-Turkey

Company formation has been upgraded to Limited Liability Company

Factory building completed in July 2011 the production re-started with new lamination lines and converting units at the new factory building located in Kartepe-Kocaeli

New Plant completed and moved all production lines to the new plant

Investment/Step-up of Cold Rolling Machine completed as of May, 2022

Foundationin
Sharjah-UAE

First converting unit for Steel and Aluminum Laminates set-up in Kosekoy-Kocaeli plant

Commissioning of 1st extrusion machine to produce lamination film completed

We reached 60% Export share in total turn-over. The export share of EU region reached to 55%.

Investing for the new factory building and new production lines has started

NEWS

Send Message

SIGN UP TO FOLLOW WHAT'S NEW

Stay tuned for more about us

© 2023 Cablemar. All rights reserved. | Design & Software Mango Medya